II. Bizim Çocuklar Şiir ve Öykü Yarışması Sonuçlandı

TBMM Başkanı Sayın Köksal TOPTAN’IN himayelerinde TÜGED, Türkiye Gönüllü Eğitimciler Derneği ve SHÇEK Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü işbirliğinde bu yıl II. Gerçekleştirilen SHÇEK yurt ve yuvalarında kalan çocuklar arasında düzenlene Öykü ve Şiir yarışmasında dereceye girenler öğrenciler, TBMM düzenlenen törenle plaketlerini Meclis Başkanının elinden aldılar.

İlk kez geçen yıl yapılan şiir ve öykü yarışması bu yıl 2. kez TBMM Başkanı himayelerinde Mecliste düzenlenen tören ile dereceye giren öğrenciler plaketlerini Meclis Başkanının elinden aldılar.

Törene Meclis Başkanı sayın Köksal TOPTAN, SHÇEH Genel Müdürü İsmail BARIŞ, Yozgat Valisi Amir ÇİÇEK, TÜGET Genel Başkanı Yrd. Doç. Dr. İbrahim ERDOĞAN, Başkan Yrd. Eğitimci yazar Hayati OTYAKMAZ ve Meclis Kültür Müdür Erbay KÜÇET ve misafirlerin katılımıyla gerçekleşmiştir.

 

Üç ay önce TBMM başkanımızı ziyaret ederek, geçen yıl yaptığımız Öykü ve Şiir Yarışmasını Türkiye Geneli’nde yapalım dedik. Başkanımız duyarlılık göstererek Öykü ve Şiir Yarışmasının Türkiye Genelinde olmasını ve çocuklarımızın şiir ve öykülerini bir kitap haline getirebileceklerini ilettiler.

II. Bizim Çocuklar Öykü ve Şiir Yarışmasına 21 ilimizden 35 öğrencimiz öykü ve şiirde il birincisi oldu.

ŞİİR DALINDA TÜRKİYE GENELİ DERCEYE GİRENLER

1. ERKAN DURUR –ESKİŞEHİR (Türkiye 1.si)

2.FERDİ YÖRDEM-ANKARA (Türkiye 2.si)

3.TUĞÇE ÖZEN-MUĞLA (Türkiye 3.sü)

ÖYKÜ TÜRKİYE GENELİ DERCEYE GİRENLER

1. İBRAHİM TOPALBEKİROĞLU –ADANA (Türkiye 1.si)

2.RIDAVAN AKAYA- ZONGULDAK (Türkiye 2.si)

3.CANAN ÖZSOY- ÇANAKKALE (Türkiye 3.sü)

TBMM Başkanı Köksal Toptan’ın Bizim Çocuklarımız Öykü Ve Şiir Yarışması Ödül Töreni’nde Yaptıkları Konuşma (27 Nisan 2009)

Saygıdeğer Konuklar,Sevgili Çocuklar,
Geçen hafta millet olarak büyük bir coşku ve heyecanla 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın hep birlikte kutladık.Aynı zamanda Meclisimizin 89. açılış yıldönümü olan 23 Nisan’da düzenlediğimiz çeşitli etkinliklere katılmak üzere ülkemizin her köşesinden gelen çocuklarımız, Meclis salonlarını doldurdu, hepimizi şenlendirdi.Meclisimizde yaşanan bu güzelliklerin ardından bugün de yine çok anlamlı bir ödül töreni için bir aradayız.

Türkiye Gönüllü Eğitimciler Derneği ile Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu tarafından ortaklaşa düzenlenen bu törende, sizleri Meclisimizde ağırlamaktan duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum.

Hepinize, Meclisimize “hoş geldiniz” diyorum.

Sevgili Çocuklar,

Sizler kimsesizlerin kimsesi olan Cumhuriyetimize en değerli emanetlersiniz.

Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu başta olmak üzere devletimiz tüm kurumlarıyla sizlere her türlü imkanı sunmak için gayret göstermektedir.

Sosyal devletin bir gereği olarak, sizleri hayata hazırlamak için şefkat elini uzatan devletimizin, en büyük yardımcısı da kuşkusuz sivil toplum örgütlerimizdir.

Yaptıkları gönüllü çalışmalarla toplumsal sorunlarımızın çözülmesine çok önemli katkılarda bulunan sivil toplum örgütlerimiz, demokrasimizin gelişmesinde vazgeçilmez bir yere sahiptir.

Yardıma muhtaç çocuklarımızın eğitim hayatına destek olan Türkiye Gönüllü Eğitimciler Derneği, yaptığı çalışmalarla örnek sivil toplum örgütlerimizden biridir.

Çünkü çocuklarımızın eğitimine yatırım yapmak, aslında Türkiye’nin geleceğine yatırım yapmaktır.

Türkiye’nin yaşadığı sorunları aşarak yarınlarında aydınlık yüzler görmesinin yolu, çocuklarımıza en iyi şekilde eğitim vermekten geçmektedir.

Çağdaş devletler ve toplumların yaptığı gibi, insan onuruna yaraşır bir hayatı onlara sunmak hepimizin görevidir.

Sevgili Çocuklar,

Hepimiz sizlerin değişimin gücü, yarınların anahtarı olduğunuzun bilincindeyiz.

Çocuklarımıza sevgi ve şefkatle sahip çıkarak onları hayata hazırlamak hepimizin ortak sorumluluğudur.

Bu konuda devlet millet el ele vererek ortak bir toplumsal bilinçle hareket etmeli ve bu çocuklarımızın yüzlerinin hep gülmesi için gayret göstermeliyiz.

Çocuklarını en iyi şekilde yetiştiren ve onların potansiyellerini değerlendirebilen toplumlar, geleceğe de güvenle bakabilirler.

Sizlerin yeteneklerini ve potansiyellerini ortaya çıkaran bu tür etkinlikleri takdirle karşılıyorum.

Çocuklarımızın kaleminde hayat bulan ve onların saf, temiz duygu dünyalarını yansıtan tüm eserler çok değerlidir. Çünkü, ülkemizin sizlerin hayallerine, düşüncelerine ve eserlerine ihtiyacı vardır.

Sizler, ülkemizin gelişme yolunda ulaştığı seviyeyi daha ilerilere taşıyacak, bugünü geleceğe bağlayan sevgi köprülerisiniz.

Sizler sevgi dolu yürekleriniz, parlak zihinlerinizle, aydınlık geleceğimizin mimarlarısınız.

Ülkemizin, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği çağdaş uygarlık hedefini sizlerin hayalleri ve eserleri olmadan yakalaması mümkün değildir.

Unutmayın ki, hayatı zorluklarla ve mücadelelerle geçmiş Büyük Önder, kendi sahip olamadığı imkanları, hepimize sunan güçlü bir Cumhuriyeti kurarak sizlere emanet etmiştir.

Bağımsızlığımız simgesi Meclisimizin hayat bulduğu 23 Nisan gününü, çocuklarımıza bayram olarak armağan eden Büyük Önder’in hayatı hepimiz için en güzel örnektir.

Sevgili Çocuklar,

Hem ülkemize hem de tüm insanlığa yararlı bireyler olmanız için, okumaya, düşünmeye ve yazmaya her zaman önem vermelisiniz.

Öykü ve şiir başta olmak üzere edebiyatın tüm dalları, hayatımızı zenginleştirmekte, insanların duygu, düşünce ve birikimlerini ortaya çıkarmaktadır.

Eğitim hayatınızı en iyi şekilde sürdürürken, düşünce dünyanızı zenginleştiren edebiyatla bağınızı hayatınız boyunca kesmeyin.

Çünkü edebiyat ve sanat alanında gelişmemiş toplumlar, duygu ve düşünce fakirliğinden kurtulamazlar.

Edebiyat hayatımızı inşa eden yazarlarımızın eserlerini okumak, yaşatmak ve onların düşüncelerinden ilham alarak geleceği yakalamak ve kurmak hepimizin görevidir.

İnsanların düşünce zenginliğini geliştiren, onlara yeni ufuklar açan edebiyat ve sanata verilen değer toplumların üstün niteliklerinden sayılarak, gelişmişlik göstergeleri arasında ifade edilmektedir.

İnanıyorum ki; sizlerin içerisinde ülkemizin geleceğine yön verecek, milletimize öncü olacak çok değerli şair, yazar ve edebiyatçılar çıkacaktır.

Yaptığı çalışmalarla geleceğimizi şekillendiren Meclisimizin, sizlere her türlü desteği verdiğini, bundan böyle de vermeye devam edeceğini bilmenizi isterim.

Sevgili Çocuklar,

Aslında hepimizin hayatı bir öyküdür. Önemli olan bu öyküyü, en güzel hale getirmek, geride herkesin örnek alabileceği izler bırakabilmektir.

Sizlerin, sevinç ve mutluluk içerisinde şiir tadında bir hayat sürmeniz hepimizin ortak dileğidir.

Bu yarışmaya katılan kocaman yürekli sevgili çocuklarımızın her birini tebrik ediyorum.

Çocuklarımızın sevgi dolu yüreklerini ve birikimlerini yansıtan birbirinden güzel eserler, edebiyatın ilham verdiği sınırsız duygu dünyasında bizleri gezintiye çıkaracaklar.

Bazen, acı gerçeklerle yüzleşip hüzünleneceğiz. Bazen umuda açılan aralıktan sızan ışıktan gözlerimiz kamaşacak, yüreğimizde engin bir ferahlık hissedeceğiz.

Evlatlarımızın mütevazi adımlarla başlattıkları bu yolcuklarının ilerde ses getiren yapımlara, büyük eserlere dönüşeceğine yürekten inanıyorum.

Bizler bu tür umutları, başarıları çoğaltmak zorundayız.

Başta Türkiye Gönüllü Eğitimciler Derneği ve Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu yetkilileri olmak üzere bu etkinliğin düzenlenmesine emeği geçenleri yürekten kutluyorum.

Yarışmaya katılan ve ödül almaya hak kazanan değerli çocuklarımızı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.

Hepinizi sevgiyle selamlıyorum.
Kaynak: TBMM