TÜRK DÜNYASI BİLİM OLİMPİYATI SONUÇLANDI

  • TÜRK DÜNYASI BİLİM OLİMPİYATI BİRİNCİLERİ TÜRKİYE VE MAKEDONYA’DAN…
  • BULUŞ DALININ BİRİNCİSİ ANKARA’DAN KATILAN AYKUT YILDIZ İLE TASARIM DALININ BİRİNCİSİ MAKEDONYA- GOSTİVAR-VRAPÇSİTE’DEN KATILAN KADİRE SALİYE  (FOTOĞRAFLI)

Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkentin ajansının desteklediği Türk Dünyası Bilim Olimpiyatları proje yarışması kapsamında 17 ülkeden 4 ve 8.sınıf arasında öğrenim gören 96 öğrencinin yarıştığı Bilim Olimpiyatları’nda birinciliği Türkiye ve Makedonya’dan katılan öğrenciler aldı. Buluş Dalında birinci olan Ankara’dan katılan Aykut Yıldız ile Tasarım dalında Makedonya Gostivar –Vrapçişte’ den katılan Kadire Saliye ödülleri olan 2 bin 500 Türk Lirasını ödül töreninden sonra nakit olarak aldı.

Türkiye Gönüllü Eğitimciler Derneği tarafından organizasyonu gerçekleştirilen Bilim Olimpiyatı’nın Eskişehir Osman Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen  ile Vali Vekili Rıza Dalan, Milli Eğitim İl Müdürü Necmi Özen’in katıldığı Eskişehir Osman Gazi Üniversitesi Kongre Merkezi’nde yapılan ödül törenin de “Buluş ve Tasarım” dalında ilk üçe giren altı öğrenci ile jüri özel ödülü alan oniki öğrenciye plaket ve toplamda 30 bin Türk Lirası ödül nakit olarak para ödülü dağıtıldı. Buluş Dalı’nda “Sel Savar”projesi ile birinci olan Aykut Yıldız ile Tasarım Dalı’nda ”Esneksan-Esnek Sandalyesi” ile birinci olan Kadire Saliye,  birincilik ödüllerini Türkiye Gönüllü Eğitimciler Derneği Genel Başkanı ve Bilim Olimpiyatı Proje Koordinatörü Yrd. Doç. İbrahim Erdoğan,  Osman Gazi Üniversitesi Prof. Gönen ile Vali Vekili Rıza Dalan’dan alırlarken,  para ödüllerini ise Bilim Olimpiyatı İletişim Sorumlusu Erol Coşkun’dan aldılar. Yıldız ve Saliye, aldıkları ödüllerin kendilerini yeni yarışmalar için cesaretlendireceğini söylerken, Olimpiyat Koordinatörü Yrd. Doç. Erdoğan, Türk Dünyasında tarihte bilime yön vermiş bilim adamlarını sayarak başladığı konuşmasında, dört ve sekizinci sınıf öğrencilerinin katıldıkları ilk uluslararası bilgi yarışması olan bilim olimpiyatları sürekli kılmak istediklerini belirtti. Erdoğan, Türk Dünyası’nda ki çocuk ve gençlerin bilimsel yarışmalar da var olarak geleceğin bilimine de damga vuracaklarını söyledi.

Bilim Olimpiyatı yarışmasında “Buluş Dalı”nda ikinciliği Çöp Dönüşüm Fabrikası projesiyle Samet Kameltay, Kazakistan, Astana’dan, üçüncülüğü ise Elçin Kudretoğlu “Yazan Robot” adlı projesiyle Azerbaycan-Bakü’den aldı. “Tasarım Dalı”nda ikinciliği İzmir’den Revna Doganata felçli insanlara yönelik projesiyle, üçüncülüğü “Okulda Organik Tarım” projesiyle Tataristan’dan Airat Saifulli aldı. Bilim Olimpiyatında ikinci ve üçüncülerin ödülleri ise ikincilere 1500, üçüncülere 1000 Türk Lirası olarak verildi. Ayrıca “Buluş” ve “ Tasarım” dalında ilk üç dışında dereceye giren değişik ülkelerden 12 yarışmacıya da 500’er Türk Lirası mansiyon ödülü verildi. Yarışma da, dereceye girenlerin dışında kalan tüm yarışmacılar ise katılım sertifikası aldılar.

Ödül alanların tam listesi aşağıda yer almaktadır.

  Erol COŞKUN

TDBO Basın ve İletişim Sorumlusu