TÜGED Somali’li Kız Öğrencilere Konya’yı Gezdirdi

Türkiye Gönüllü Eğitimciler Derneği tarafından üniversite öğrenimi görmek üzere Somal’den getirilen 12 Somali’li öğrenci Yüksek Hızlı Tren Konya’yı gezdiler.

Somalili Kız Öğrenciler Konya’ya hayran Kaldılar…

Türkiye Gönüllü Eğitimciler Derneği tarafından üniversite öğrenimi görmek üzere Somali’den getirilen 12 Somalili öğrenci Yüksek Hızlı Tren Konya’yı gezdiler.

Gönüllü Eğitimciler Tarafından Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde öğrenim görmek üzere 10 Kız ve Çankaya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğinde burslu olarak öğrenim görmek üzere Ankara’ya getirdiği Somalili 2 erkek öğrenciler öğretmen ve rehberler eşliğinde Türkçe öğreniyorlar bu amaçla Türkçe kurslarına devam ediyorlar. Ayni zamda da, Türkiye ve Türk kültürünü tanımaları ve bu sayede Türkçe pratiklerini geliştirmeleri amacıyla Somalili misafir Öğrenciler daha önce Eskişehir ve Bursa’yı gezdiler. 29 Mayıs 2012 Tarih Salı günü ise Yüksek Hızlı tren ile günü birlik Konya’yı gezdiler.

Somalili Öğrencileri Konya’da, Çağdaş Aile Derneği Yönetim Kurulu Başkanı sayın Hüseyin BULUT karşıladı. Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından tahsis edilen üzeri açık ve iki katlı otobüs ve yine Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığınca görevlendirilen Rehber Hilal SEYHAN hanımın rehberliğince ilk önce Mevlana Müzesini gezen Somalili öğrenciler Mevlana Müzesine hayran kaldılar. Daha sonra Meram ilçesinde havzanda Konya Selçuklu Belediye Başkanlığı tarafından ikram edilen Konya’nın meşhur etli ekmeğini yedikten sonra Akyokuş seyit tepesinde çay içerek Konya’yı kuş bakışı seyrettiler bol bol fotoğraf çektirdiler.

 Somali Marşı EşliğindŞehir Turu

 Somalili öğrenciler Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından şehitler anısına yaptırdıkları İstiklal Harbi Şehitler Abidesi ve Müzesini ile Koyunoğlu Şehir Müzesi ve Kütüphanesini gezdiler. Otobüs ile şehri gezerken hep birlikte Somali Marşı söyleyen misafir öğrenciler Somali marşı eşliğinde şehir turu attılar, gönüllerince eğlendiler ve hoşça bir vakit geçirdiler. Gezi hakkında konuşan Hakima Osman ALİ isimli Somalili kız öğrenci; Türkiye çok büyük ve çok güzel bir ülke. İnsanları çok iyi ve sıcakkanlılar. Biz bu gezileri çok seviyoruz. Daha önce Bursa’yı gezdik. Şimdi ise Konya’yı gezdik. Konya’da Mevlana ve özelliklede Bursa’da canlı olarak izledikleri semazenlerden çok etkilendik. Bizi gezdiren herkese çok teşekkür ederiz.

Gezi hakkında bilgi veren Dernek Başkanı Yrd. Doç. Dr. İbrahim ERDOĞAN bu gezide kendilerine katkı Çağdaş Aile Derneği ve sayın değerli başkanı Hüseyin BULUT başta olmak üzere, Araç ve rehber desteği veren Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığına ve öğlen yemeğini ikram eden Selçuklu Belediye başkanlığına ayrı ayrı teşekkür ederek bu gezi bir nebi STK ve yerel Yönetim dayanışması ile gerçekleşmiştir. Somalili konuk öğrenciler bu geziler sayesinde kursta öğrendikleri Türkçeyi pratik yapma imkanı buluyor ve ayni zamanda Ülkemizi ve kültürümüzü tanımaları açısından çok önemli bulduklarını ve bu gezilerin devam edeceğini bildirdiler.

Erol COŞKUN

Türkiye Gönüllü Eğitimciler Derneği

Genel Sekreteri