TÜGED Makedonyalı Öğrencilere Çanakkaleyi Gezdirdi

ATALARININ ÇANAKKALE SAVAŞINA KATILDIKLARINI VE ŞEHİT DÜŞTÜKLERİNİ ÖĞRENEN MAKEDONYALI KONUK ÖĞRENCİLERİN ÇOK DUYGULANDIKLARI GÖZLENDİ.

(TÜGED) Türkiye Gönüllü Eğitimciler Derneği ve Muradiye Kültür Vakfı işbirliğinde Makedonyalı Türk asıllı 44 öğrenci sorumlu öğretmenleri ve rehber eşliğinde Çanakkale’yi gezdiler.  Gezi de atalarının Üsküp ve Manastır’dan gelerek Çanakkale savaşına katıldıklarını ve şehit düştüklerini öğrenen Makedonyalı konuk öğrencilerin çok duygulandıkları gözlendi.

Başbakanlık (TİKA) Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığınca desteklenen “YAZ OKULU ve KÜLTÜR GEZİSİ” isimli proje ile Ankara’ya Türkçe öğrenmek üzere gelen öğrenciler kurtuluş mücadelesinin verildiği Çanakkale’de ki tüm yerleri gezdiler.  Konuk öğrenciler, kanlarıyla destan yazanların ve tarihte çok önemli bir yeri olan yaşanmış olayların hikâyelerini anlatan rehberi büyük ilgiyle dinlediler. Şehit Atalarının isimlerinin yazılı olduğu temsili mezar taşlarının başında toplu fotoğraf çektiren öğrenciler,” Çanakkale İçinde Aynalı Çarşı” türküsünü hep birlikte söylediler. Akşam Anadolu yakasında geçerek boğaza bitişik olan Etap Altınel otelinde konaklayan misafir öğrenciler otelin havuzuna girerek yorgunluklarını attılar. Pazar günü Bursa’ya uğrayan öğrenciler, Bursa Ulu Cami ve şehir merkezini gezdikten sonra İnegöl’de mola vererek İnegöl köftesi yediler. Yemeğin ardından da Bursa’nın meşhur kestane şekerini yiyen öğrenciler, “Çanakkale Kültür “gezisinden çok memnun kaldıkları ve geziyi tertipleyen Türkiye Gönüllü Eğitimciler Derneği başta olmak üzere TİKA yetkilileri ile proje katkı verenlere ayrı ayrı teşekkür ettiler.

Yaz Okulu ve Kültür Gezileri hakkında bilgi veren Türkiye Gönüllü Eğitimciler Derneği Başkanı Yrd. Doç. Dr. İbrahim Erdoğan, yaz aylarında çeşitli ülkelerden öğrencilere Türkçe öğretmek ve Türk kültürünü tanıtmak amacıyla bir proje hazırladıkları ve bu kapsamda Temmuz ayı içerisinde Makedonyalı öğrencileri konuk ettiklerini söyledi. Erdoğan, öğrencilere hafta içerisinde Muradiye Kültür Vakfı tarafından Türkçe eğitimi verildiğini ve hafta sonları ise TİKA’NIN katkılarıyla konuk öğrencilerin Kültü Gezilerine katıldığını ifade etti. İbrahim Erdoğan, şu ana kadar Ankara, Çanakkale ve Bursa illerinin gezdirildiği konuk öğrencilerin önümüzdeki hafta ise Kayseri ve Nevşehir Kapadokya’yı gezeceklerini belirterek Temmuz ayı sonunda İstanbul’u gezerek oradan da Makedonya’ya geri döneceklerini açıkladı. Erdoğan, projenin hazırlandığı gibi gerçekleştiğini ve projeye katkı veren TİKA’ YA teşekkür ederek bu tür kültür projelerinin devam edeceğini kaydetti.