TÜGED’ den Evliliğin A, B, C’ si Paneli

Türkiye Gönüllü Eğitimciler Derneği Ankara’da DSİ Salonunda “Evliliğin A,B,C’si Panelini” gerçekleştirdi. 

Coşkulu bir katılım olan programda Aile ve Sosyal Araştırma Genel Müdürlüğünden Psikolog Rahime Beder ŞEN- Evlilikte Eş Seçimi, Eğitimci Yazar Cemil TOKPINAR-Ailede Sorun Çözme Yöntemleri, Avukat Meral KİRİŞÇİOĞLU-Evliliğin Hukuki Boyutu, Danimarka Roskilde Üniversitesi’nden Dr. Lotte Begglıd MORTENSEN- Avrupa’da Kadın Sorunları ve Ailenin Değişimi, Eğitimci Yazar Vehbi VAKKASOĞLU- Mutlu Evlilik Mutlu Yuva konularında sunumlarını gerçekleştirdiler.

TÜGED Genel Başkanı Yrd. Doç. Dr. İbrahim ERDOĞAN ise yaptığı açılış konuşmasında, kuruluşlarından itibaren aile ve evlilik konularında bir dizi eğitim panel ve konferanslar düzenlediklerini, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileri incelendiğinde Türkiye’de boşanmaların, 1990 yıllarında 25.000 iken günümüzde bu oranın % 245 artarak 120.000’lere çıktığını, boşanan kadınların ise %80’nin çalıştığını belirtti.

Türk toplumu nasıl bir çözülme yaşıyor? Çözüm için neler yapabiliriz? Türk aile müessesesinin gemisi su almaya başladı. Acilen tedbirler alınmazsa, çok kısa zamanda aile yapımız büyük bir felakete doğru sürüklendiğini, ancak TÜGED olarak bu gidişe seyirci kalamayacaklarını, en kısa zamanda TÜGED’in önderliğinde Türkiye Genelinde aile ile ilgili STK’ları bir araya getirerek, il il seminer ve paneller düzenleyeceklerini söyledi.