Siverekli Öğrenciler Hayatlarında İlkleri Yaşadılar

Şanlıurfa İli Siverek İlçesi ilköğretim okulu 2. Kademesinde okuyan Siverek İlçesinin en başarılı 20 öğrenci, ilk kez bindikleri uçakla geldikleri Ankara’da 3 gün boyunca gezdi.
Türkiye Gönüllü Eğitimciler Derneği ve Siverek Kaymakamlığının işbirliğinde ve Anadolu Jet’in katkılarıyla, ‘Çalışmak Sizden Uçurmak Bizden Projesi’ kapsamında Başkent Ankara’yı gezen öğrenciler Ankara’ya hayran kaldılar.

Şanlıurfa İli Siverek İlçesi ilköğretim okulu 2. Kademesinde okuyan Siverek İlçesinin en başarılı 20 öğrenci, ilk kez bindikleri uçakla geldikleri Ankara’da 3 gün boyunca gezdi.

Türkiye Gönüllü Eğitimciler Derneği ve Siverek Kaymakamlığının işbirliğinde ve Anadolu Jet’in katkılarıyla, “Çalışmak Sizden Uçurmak Bizden Projesi” kapsamında Başkent Ankara’yı gezen öğrenciler Ankara’ya hayran kaldılar.

Siverekli öğrenciler 3 günlük Ankara gezisi kapsamında öncelikle; Anıtkabir başta olmak üzere; TBMM, Ankara Kalesi, Rahmi Koç Müzesi, Mehmet Akif Ersoy Müzesi, Tacettin Dergâhı, Gençlik Parkı, Etimesgut Hava Müzesi ve THK Hava Müzesi, Eski Meclis, Keçiören Deniz Dünyası, Kanal A Haber Merkezi, TRT Yayıncılık Tarihi Müzesi ve Sevgi Stüdyolarını gezdiler.

Kanal A stüdyolarında habercilik hakkında merak ettikleri soruları cevaplarını buldular. Teleferiğe binen öğrenciler, Keçiören ve Ankara’yı havadan kuşbakışı gördüler.

TRT Yayıncılık Tarihi Müzesinde tarihten günümüze radyo ve televizyon yayınının nasıl yapıldığını öğrenmelerinin yanı sıra TRT Çocuk ekranlarında yayınlanan Keloğlan ile sanal stüdyoda ayni ortamda tanışıp karşılıklı olarak sohbet ettiler ve fotoğraf çektirdiler. TRT yetkilileri ile soru sorup bilgi aldılar. Keçiören Deniz Dünyasında farklı deniz canlılarını yakından gördüler. Gezinin son gününde ise Gençlik Parkında doyasıya eğlendiler.

Proje koordinatörü Yıldız ve Mahmut öğretmen; ”Proje ile geziye katılan başarılı 20 öğrencinin gerçekçi hedeflere yeteri kadar gayret gösterilince ulaşılabileceğini, her şeyin insan için olduğunu yaparak ve yaşayarak benimsediklerine şahit olduk. Başta Siverek Kaymakamlığa olmak üzere, Türkiye Gönüllü Eğitimciler Derneği ile Anadolu jet’e bu geziyi düzenledikleri için teşekkür ediyoruz” dediler. Ayrıca geziye katılan öğrencilerden İbrahim Halil TATLI gezi ile ilgili olarak “Bizi Ankara’da misafir eden Dernek yetkililerine çok teşekkür ediyorum. Çok büyük ilgi gördük kendimizi adeta evimizde gibi hissettik hiç yabancılık çekmedik. Tek kelime ile benim açımdan mükemmel bir gezi oldu. Benim üzerimde derin bir iz bıraktı. Bende çok çalışıp Üniversiteyi Ankara’da TIP okumak istiyorum. Bu gezi bizim ufkumuzu açtı. Bu geziye vesile olan herkese çok teşekkür ederim.

SİVEREKLİ ÖĞRENCİLER İLKLERİ YAŞADILAR

Türkiye Gönüllü Eğitimciler Derneği Genel Başkanı Yrd. Doç. Dr. İbrahim ERDOĞAN bu bir sosyal sorumluluk projesidir. Derneğimiz geleneksel olarak Anadolu Jet’in sponsorluğunda her yıl Anadolu’dan ücretsiz olarak uçakla Ankara’da konuk ediyoruz. Bu gezilere katılan öğrenciler, Ankara’nın tarihi ve kültürel zenginliklerini keşfetme imkânı buluyorlar ancak bu proje ile misafir öğrenciler sağlıklı iletişim kurarak öğrencilerimizin kaynaşmasına katkı vermektedir.

Bu geziye katılan öğrenciler, hayatlarında ilk kez uçağa ve ilk kez teleferik bindiler. TBMM ve TRT gezdiler. İlk kez sinema izlediler ve çarpışan otolara bindiler. Sonuç olarak ilk kez Başkent Ankara’yı gezdiler. Bu geziye katılan öğrenciler hayatlarının ilkleri yaşadılar. Bu proje kapsamında geçen yıl Ankara’ya gezmeye gelen öğrencilerimizden Mehmet ALP kardeşimiz Siverek birincisi olarak ücretsiz olarak Ankara’da özel bir Fen lisesinde tam burslu olarak okumaktadır. Biz dernek olarak, Mehmet öğrencilerin sayısının artması için çalışıyoruz. Bu nedenle projeye katkı veren herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Erol COŞKUN