MARDİN VALİSİ DR. AHMET GENGİZ

Türkiye Gönüllü Eğitimciler Derneği ve Mardin Valiliği işbirliğinde ANADOLUJET Sponsorluğunda “ÇALIŞMAK SİZDEN, UÇURMAK BİZDEN” Sloganı ile Sosyal Sorumluluk Projesi kapsamında, Ankara Karaali Yibo Orta Okulu ve diğer okullarda öğrenim gören 15 öğrenci, 6-8 Haziran tarihlerinde Mardin Valisi Sayın CENGİZ’İN konuğu oldular. Konuk öğrenciler 3 gün süre ile Mezopotamya’nın Yükselen Şehri MARDİN ve İlçelerini Valilik İl Özel İdaresince tahsis edilen araç Mardin Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünde görevli Tuncay GÜLSEREN rehberliğinde; Önce Mardin Çarşı Gezisi, Kasımiye Medresesi, Mardin Müzesi, Ulu Cami, Abbaralar (Kapalı Tüneller) Ara Sokaklar, MİDYAT İlçesi, Devlet Konukevi, (SILA, BERİVAN Dizilerinin Çekildiği Konak), Midyat Kültür Evi, Belediye Hanı, Dara Antik Kenti ve Mardin Kalesini Ankara’dan gelen konuk öğrenciler gezdiler.

Başta Mardin Valisi Sayın Dr. Ahmet CENGİZ Konuk öğrencileri 7 Haziran 2013 Tarih sabah saatlerinde Makamında kabul etti ve öğrenciler ile sohbet etti. Çeşitli ikram ve hediyeler vererek öğrenciler ile Valiliğin merdivenlerinde toplu hatıra fotoğrafı çektirdiler ayni gün akşam polise evinde öğrencilere akşam yemeğinde beraber oldu ve öğrenciler ile uzun süre sohbet eden Vali GENGİZ öğrencileri Mardin’de görmek ve konuk etmekten mutlu olduğunu belirttiler. Midyat Kaymakamlığı öğlen yemeği ikram ettiği öğrenciler rehber eşliğinde İlçenin tarihi mekânlarını gezdiler.

Öğrencilerden Ahmet, Midyat’ta su parası almayan bakkal ve kendilerine ücretsiz dondurma ikram eden esnaf hakkında çok duygulandıklarını ve günümüzde böyle insanlar varmı diye şaşkınlıklarını gizleyemediler. Hayatında ilk kez uçağa bindiğini ve yakından Vali ile oturma konuşma imkânımız oldu hatta birlikte yemek yedik bunu hayatım boyunca unutamam.

Geziye katılan tüm öğrenciler MARDİN İli ve misafir perver Mardin İnsanına hayran kaldılar. Öğrenciler Ankara’ya girmesek öğretmenim biz burada kalsak olmaz mı diye sorduklarında bizde kendilerine uçağı kaçırmayalım Ankara’ya gidelim ancak çok çalışın mimar, şehir plancısı, arkeloğ ve inşaat mühendisi olun gelin Mardin’de görev yapın bu mesleklerden insanlara Mardin’de çok ihtiyaç var diye tavsiyelerde bulunduk.

 

Bu kültür ve kardeşlik gezisine katkı veren başta Mardin Valisi Sayın Dr. Ahmet CENGİZ olmak üzere, Öğrencilerin ücretsiz olarak ilk kez uçağa binmelerini sağlayan ANADOLUJET yetkililerine, Midyat Kaymakamlığına, Araç sürücüsü kaptan Yaşar Abiye, 3 gün süre ile bize rehberlik eden ve bizleri bilgilendiren Tuncay GÜLSEREN’E, Polis Evi Müdür ve Çalışanlarına, İşkur Müdürü Mehmet Bey, İl Milli Eğitim Müdür Mevlüt Bey ve bizleri konaklatan Çevre Şehircilik Müdürü Halik İbrahim METİN bey ve tüm Mardin halkına sonsuz teşekkür ederiz.

Gezi hakkında bilgi veren Gönüllü Eğitimciler Derneği Başkanı Yrd. Doç. Dr. İbrahim ERDOĞAN ise Dernek olarak anadolunun muhtelif illerinden; batman, Urfa Siverek, Şırnak, Mardin, Erzincan ve diğer bölgelerden ortaokul ve lise öğrencilerini ANDOLUJET ile ücretsiz olarak uçuruyor ve Ankara’da misafir ediyoruz. Ankara Kültür gezisi kapsamında gezdiriyoruz bu sefer Mardin Valiliği bizi Ankara’da öğrenim gören öğrencileri Mardinde misafir ettiler. Biz buna Yurt içi hareketlilik projesi diyoruz. Bu tür geziler artarak devam edeceğini bu geziler ile öğrencilerin tanıştığını ve yurdumuzun güzel şehirlerini tanıma imkanı bulduklarını belirttiler.