Makedonyalı Öğrenciler Türkçe Öğreniyor

TÜGED MAKEDONYALI ÖĞRENCİLERİ YAZ OKULUNDA TÜRKÇE ÖĞRETİYOR

Türkiye Gönüllü Eğitimciler Derneği 2003 yılında kurulmuş, eğitim alanında faaliyet Gösteren bir sivil toplum kuruluşudur. Dernek olarak Türkiye’de ve yurt dışında Eğitim, Kültür ve sosyal amaçlı çalışmalarımız bulunmaktadır.

Türkiye Gönüllü Eğitimciler Derneği ve Muradiye Kültür Vakfı işbirliğinde “Yaz Okulu” projesi kapsamında, 2011 Temmuz ayında Makedonyalı Türk asıllı (25 Erkek 13 kız öğrenci) ve 6 öğretmen olmak üzere toplam 44 Makedonyalı Türk Asıllı öğrenciler Muradiye Kültür Vakfı Eğitim Kurumlarında haftanın 5 günü Türkçe öğreniyorlar. Projeyi Başbakanlık TİKA destekliyor.

Türkçe eğitimi alan Makedonyalı öğrenciler, Gönüllü Eğitimciler Derneği tarafından Hafta sonları ise Kültür Gezileri düzenleyerek ve ülkemizin kültürünü tanıtıyor. Bu amaçla konuk öğrenciler ilk kültür gezilerine Ankara’yı tanıyarak başladılar. Cumartesi günü konuk öğrenciler; Ankara Kültür gezisi kapsamında; Ulus Ankara Kalesi, Hacı bayram Veli Camisi, Anıtkabir, Etimesgut Hava Müzesi ve Sincan Harikalar diyarını gezdirdi.

MAVİ GÖLDE PİKNİK

Makedonyalı Misafir öğrenciler, Pazar günü ise Mavi Gölde piknik yaptılar ve Mavi Gölde tekne turu ile gönüllerince eğlendiler. Döner yediler piknik yaptılar. Top oynayarak hoşça bir vakit geçirdiler.

Öğrencilerin başında kafile başkanı olarak gelen Prof. Dr. Zihni ÇÜLEZ hoca “Yaz Okulu” projesi ile öğrencilerin Türkçe öğrenmelerinden ve Kültür gezilerinden kendilerinin ve öğrencilerin çok memnun kaldıklarını başta Gönüllü Eğitimciler Derneği Başkanı Doç. Dr. İbrahim ERDOĞAN ve Muradiye Kültür Vakfı yetkilileri ile projeyi destekleyen TİKA yetkilileri ve emeği geçen herkese teşekkür ettiler.

Raşit Hüseyin isimli öğrenci ise Türkiye ve Ankara’ya ilk kez geldiğini, Ankara’yı ve Mavi gölü çok beğendiğini belirterek iyi ki gelmişim çok beğendim özelliklede Türkçe’yi çok sevdiğini pat çat konuştuğunu ancak eğitim alarak daha düzgün Türkçe konuşabildiğini Türkçe’sini ilerletmek istediğini bu nedenle kendilerine bu imkânı sunan herkese ayrı ayrı teşekkür ettiler.

Dernek Başkanı sayın ERDOĞAN ise önümüzdeki hafta sonu Konuk öğrencileri Kayseri ve Nevşehir gezdireceklerini ve bu projede konuk öğrencilere Türkçe eğitimlerini veren ve kurumlarında konaklatan Muradiye Eğitim Kurumlarına ve projeye destekleyen TİKA ve yetkililere ayrı ayrı teşekkür ettiler. Makedonya ile ilgili projelerinin artarak devam edeceğini söylediler.

Türkiye Gönüllü Eğitimciler Derneği