HAMİ-YET Öğrencileri Rüyalarına Uçtular

Yozgat Valiliği tarafından hayata geçirilen HamiYet (Koruyucu Yetim Destek) Projesi kapsamında 31 çocuk, Türkiye Gönüllü Egitimciler Dernegi ve Anadolujet işbirliği ile ”Çalışmak Sizden Uçurmak Bizden” Projesi kapsamında , Mardin Valisi Dr. Ahmet Cengiz’in davetlisi olarak Mardin’e gitti. Vali Abdulkadir Yazıcı’nın da katıldığı seyahatte çocuklar ilk kez uçağa binmenin heyecanını yaşadı.

TÜGED Başkanı Yrd.doç.dr. İbrahim ERDOGAN ,Anadolujet ile proje kapsamında, yurdun çeşitli yerlerinden 3 yılda 300 öğrenciyi uçakla buluşturulmasından dolayı Anadolujet yetkilerine teşekkür ettiler.

3 günlük Mardin gezisi öncesi Yozgat’tan Ankara’ya geçen çocuklar, buradan uçakla Mardin’e gitti. Mardin Valisi Ahmet Cengiz, çocukları Mardin Havaalanı’nda çiçeklerle karşıladı. Çocuklar, Mardin’de dini yapıları ziyaret etti. Ayrıca han ve kervansarayları da gezdi. Mardin’in tarihi evlerini, turistik mekânları da gezen çocuklar bol bol fotoğraf çektirdi. Çocuklar ayrıca Mardin’de sıra gecesine katıldı. Etkinlikte ‘baba’ adlı şiiri okuyan Safiye Gülsaçan, katılımcılara duygusal anlar yaşattı.

Hami-Yet çocuklarından Fatma Uçar, ilk defa uçağa bindiğini vurgulayarak, gezide emeği geçenlere teşekkür etti. Aybüke Kocaer ise proje sayesinde hiç görmediği illeri ve tarihi eserleri görme imkanı bulduğunu belirtti. Kocaer, ilk kez uçakla seyahat ettiğini ve farklı bir yolculuk olduğunu anlattı. Rümeysa Şahin ise daha önce İstanbul ve Çanakkale gezilerinde yer aldığını her geziden ayrı şekilde sosyal ve kültürel yönden kazanım sağladığını kaydetti.