GÖNÜLLÜ EĞİTİMCİLER, TÜRK DÜNYASI BİLİM OLİMPİYATLARI DÜZENLİYOR

TÜRK DÜNYASI BİLİM OLİMPİYATLARI

 Eğitim alanında yurt içi ve yurt dışında faaliyet gösteren bir sivil toplum kuruluşu olan Türkiye Gönüllü Eğitimciler Derneği ve Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı başkanlığı ile işbirliğinde, “Buluş ve Tasarım” dalında “Türk Dünyası Bilim Olimpiyatları” ismi ile proje yarışması düzenliyoruz. 

Proje yarışmasına, Türk Dünyası Ülkelerinde ilköğretim veya orta okullarında öğrenim gören (4,5,6,7 ve 8 Sınıflarda okuyan öğrenciler veya 11-15 yaş)  aralığındaki öğrenciler katılabiliyor.

Yarışmada ön elemeyi geçen 100 eser 21-23 Nisan 2014 tarihlerinde Eskişehir’de 3 gün süre ile sergilenecek. Buluş ve Tasarım dalında ayrı ayrı olmak üzere her iki kategoride dereceye giren ilk 3 projeye ödül ve 3’er projeye de mansiyon dağıtılacak.  

Proje yarışmasında ilk 100’e giren eserler ile daha önce ulusal ve uluslararası alanda dereceye girmiş eserler, TRT Avaz Televizyonu başta olmak üzere, Özel bir televizyon kanalında veya Türk Dünyası Ülkelerindeki Ulusal Televizyonlarında “Küçük Eller, Büyük İşler” veya “Çocukların Bilim Saati” ismi ile haftalık periyotlarda yayınlanacak.

Bu sayede, Türk Dünyasında okuyan, öğrencilerin; bilim ve teknoloji alanında proje üretmeleri, buluş ve tasarım alanında yeni ve özgün projelere imza atmaları ve çocuklarımızın bu alanda yeni düşünce ve fikirlere sevk etmek ve bu sayede Türk Dünyasına genç mucitler kazandırmayı hedefliyoruz.

Yarışmaya katılan projelerin Televizyondan yayınlanarak, Türk Dünyası kardeş ülkelerinin genelinde etkin olarak projenin tanıtım ve duyurusu yapılacak bu sayede bilim ve teknoloji ile buluş ve tasarım alanında kurum, kuruluş ve bireyler ve özellikle de genç öğrenci kardeşlerimize ulaşmayı amaçlıyoruz.

Türk Dünyası Bilim Olimpiyatları projesi web sayfası tasarım aşamasında olup en kısa sürede yayınlanacak. Proje takvimi ve proje yarışmasına katılım şartları ile her türlü bilgi ve duyurular ile yarışmaya başvurular  www.tdbo.org web adresi üzerinden online olarak yapılacak ve ön elemeyi geçerek sergilenecek 100 proje web sayfasından duyurulacak.

23 Nisan ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı haftasında Eskişehir’de sergilenecek ve

Proje Türk dünyası ve balkan ülkelerinde içerik olarak alanında ilk ve öncü olma özelliği taşıyor.

Türkiye Gönüllü Eğitimciler Derneği Başkanı ve Türk Dünyası Bilim Olimpiyatları Proje Koordinatörü Sayın. Yrd. Doç. Dr. İbrahim ERDOĞAN, güçlü olmak için ilim, bilim, fen ve genliğe yatırım yapmak istediklerini ve dernek olarak amacımız modern çağın gerektirdiği donanım yanında sevgiyle donanmış gençler yetiştirmek olduğunu belirten Sayın Erdoğan, Projenin mali finansmanını sağlayarak bu projeye destekleyen Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Eskişehir Valisi sayın Güngör Azim TUNA’YI desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Sayın Erdoğan, Araştırma ve buluş-tasarım konularında dernek olarak daha önce ulusal ölçekte 2 proje ayrı proje gerçekleştirdiklerini ve bu konuda bir deneyimlerinin olduğunu ve tecrübe ve çevreleriyle birlikte “Türk Dünyası Bilim olimpiyatları” projesinin en iyi şekilde gerçekleştirmek üzere çalışmalarımız devem etmektedir.

Erol COŞKUN

Türk Dünyası Bilim Olimpiyatları Basın ve İletişim Sorumlusu