Evlilik Öncesi Eğitim İçin Start Verildi

Toplumun en küçük ve köklü kurumu olan ailenin sağlamlığı kuşkusuz devletin sağlamlığı ile doğrudan alakalıdır. Bir ülkenin bekası O Ülkedeki Aile Kurumunun sağlamlığına bağlıdır. Sağlıklı aile ve bireyleri ve sağlıklı toplum için harekete geçen, TÜGED Türkiye Gönüllü Eğitimciler Derneği Kadın Kolları Komisyonu, Evlilik Öncesi Eğitim için start verdi.

Aralarında; Bakan, Milletvekili ve Belediye başkan eşleri, çeşitli Sivil Toplum Kuruluş (STK) temsilcileri, yerel yönetim temsilcileri, eğitimciler, hukukçular, radyo TV programcıları, sağlıkçılar, iş kadınları ve gönüllü kişilerinde bulunduğu yaklaşık 350 kişi katılımlarıyla yaklaşık 6 aydır çalışmalarını sürdüren TÜGED, Türkiye Gönüllü Eğitimciler Derneği Kadın Kolları Başkanlığı olarak; Eğitim, Yayın ve Anket olmak üzere 3 ayrı komisyon kurarak kendi aralarında derinlemesine çalışmalar yapmışlar ve Eğitim Komisyonu olarak ilk önce “EVLİLİK ÖNCESİ EĞİTİM ” verilmesi kararlaştırılmış ve 2 Temmuz’da ” Evlilik Öncesi Eğitim için Eğiticilerin Eğitimine” başlandı.

 

 

2 Temmuz Pazartesi Özel Çağrı Okulları ev sahipliğinde 1 hafta sürecek olan evlilik öncesi eğitim verecek olan 21 eğitimcinin eğitimlerine başlandı. Açılış toplantısı; Milli Eğitim Bakanı Doç. Dr. Hüseyin ÇELİK’İN eşi Semra ÇELİK, Sanayi Bakanı Ali ÇOŞKUN’ UN eşi Asuman COŞKUN , Altındağ Belediye Başkanı Veysel TİRYAKİ’NİN eşi Saadet TİRYAKİ, Ankara Milletvekili Haluk İPEK’İN eşi Hatice İPEK, Kahraman Maraş Milletvekili Mehmet Ali BULUT, un eşi Ülker Mavral Bulut , Altındağ Belediye Meclis Üyesi Nesrin Ayata DEMİRDAĞ ve eğitim alacak kursiyerler ile kalabalık bir gönüllü katılımıyla eğitime başlandı.

Kadın Kolları Başkanlığı olarak yaptığımız toplantılar neticesinde aşağıdaki kararlar alınmıştır :

Eğiticilerin Eğitimi : 2 Temmuz -7 Temmuz tarihlerinde bugün başlandı.

Çalışmalar için hedef belediyelerin belirlenmesi : (Pilot Bölge Uygulaması)

Kitapçık ve CD Basımı ile ilgili çalışmaların yapılması

Basın ve Medya’da konuyla ilgili programlar (panel, tiyatro ve film vb. çalışmalar)

Evliliğe ve aileye olumsuz etkisi olan programların takip edilmesi

İlköğretim kitaplarında aile sevgisini daha iyi işlemek konusunda MEB ile görüşmelerin yapılması, konuyla ilgili makale ve komposizyon yarışmalarının düzenlenmesi

İnternet aracılığı ile eğitim programı hazırlanması,

Üniversitelerle işbirliği yapılması ve Aile Konulu geniş bir anket yapılması kararları alınmış ve bazıları uygulamaya başlanılmıştır.


Yrd. Doç. Dr. İbrahim ERDOĞAN

Türkiye Gönüllü Eğitimciler Derneği

Genel Başkanı