Başkent Makedonya Nostaljisi Yaşadı

Makedonya’dan Gelen Türk Öğrenciler Ankaralılara çektiği müzik ziyafeti dinleyicilere Makedonya nostaljisi yaşattı.

 Rumeli – Balkan müzikleri salonu coştururken, büyük göç için yapılmış şiir ve ağıtlar herkesi ağlattı.

Türkiye Gönüllü Eğitimciler Derneği (TÜGED)’in tarafından organize edilen TİKA ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı sponsorluğunda 22 Nisan Cuma akşamı Ankara Büyükşehir Belediyesi Gençlik Parkı Necip Fazıl salonunda “Makedonya Kültür Gecesi” düzenlendi. Geceye Makedonya Ankara Büyükelçiliği, TİKA, Yurtdışı Türkler Başkanlığı, Başbakanlık, Büyükşehir Belediyesi, Milli Eğitim bakanlığı, Türk Radyo Televizyon Kurumu, Türk Ocakları, Yunus Emre Enstitüsü ve bunların yanında birçok dernek başkanı ve temsilcileri ile Ankara’da yaşayan Makedonyalı Türk soydaşlarımız katıldı.

23 Nisan Bayramı kapsamında, Makedonya’dan bir programda dahilinde 19 kız, 15 erkek öğrenci ile 8 öğretmen ve olmak üzere toplam 42 kişi Ankara’ya geldiler. Kardeş aileler tarafından evlerinde misafir edilen öğrenciler Anıtkabir, TBMM, Hava Kuvvetleri ve Harikalar Diyarı’na yapılan ziyaretlerin ardından ilk günün akşamında programın düzenleneceği salona geçerek, başkentlileri dinletileriyle, müzikleriyle tarihe yolculuk yaptırdılar.

MAKEDONYA KÜLTÜR GECESİ

TÜGED Genel Başkanı Yrd. Doç. Dr. İbrahim Erdoğan açılış konuşması yaptığı gecenin sunuculuğunu ise kendiside Makedonyalı olan Yusuf Emin Balkan yaptı.  Balkan, Türklerin Balkanlar’da Türk bayrağını sembolize ettiğinin altını çizdi. Daha sonra Emel Ramadan ise ‘Sahiplenmeyecekseniz Aşağlamayın’ cümlesiyle ayakta alkışlandı. Selamlama konuşmalarının ardından Makedonya tanıtım filmi gösterildi. Tanıtım filminden sonra Mavrova yöresi kıyafetleri ( Radoviş, Debre, Jupa, Kocacık, Velebrdo, Rostuş, Plastnitsa ) bölgelerinden gelen öğrenciler tarafından defile şeklinde tanıtıldı.

Yusuf Emin ve Bertan Asllani tarafından seslendirilen şiir ve ağıtın, büyük göçten kalma resimlerle derlenerek bir video halinde sunuldu. Sununun ardından Balkanlar’dan Türkiye’ye Büyük göçün 100.yıl arifesinde ‘Balkanlar’dan Türkiye’ye Göç ve Etkileri’ adlı kitabını yayınlayan Dr. Abdülmecit Nuredin’in kitabını Doç. Dr. Fadıl Hoca tanıttı. Kitap tanıtımının ardından, gecenin en duygusal anlarından biri ise Kosovalı yazar Taner Güçlütürk’ün kaleme aldığı “Yankılanır Debreden Figan” adlı şiirin Sevgi Tale tarafından seslendirilmesi herkesi gözyaşlarına boğdu. Duygusal anların ardından önce balkan – rumeli halk hoyunları ardından da kolbastı oyunuyla Makedonyadan gelen Gostivarlı öğrencilerin oluşturduğu folklor ekibi salonu coşturdu.  Dr. Abdulmecit konuşasında “bizim gideceğimiz yerimiz var ama sizin gideceğiniz yeriniz yok, onun için Türkiye’nin güçlü ve büyük olması çok önemli” dedi.
 Programın ardından, TÜGED tarafından Doç. Dr. Fadıl Hoca ve Emel Ramadan’a teşekkür plaketi verilirken Dr. Abdülmecit Nuredin TÜGED tarafından yılın akademisyeni seçildi. Makedonyadan gelen hediyeler ise TRT Dış Yayınlar Makedonca masası şefi Perihan Süleyman’a, Makedonya Ankara Büyükelçiliği 3.başkatibi Sühena Kerimi’ye, TÜGED başkanına ve eski TİKA üsküp koordinatörü Ali Maskana takdim edildi.

23 Nisan Cumartesi günü ise ekip olarak 23 Nisan şenliklerine katıldıkdan sonra T.C Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu tarafından kabul edilen öğrenciler,  Ankara Büyükşehir Belediyesi Sokakta Çalışan Çocuklar merkezini ziyaret ettiler. Öğrenciler burada  oyun oynayarak hoşca vakit geçirdiler. 24 Nisan Pazar günü Fahri TUNA rehberliğinde Sakarya, Adapazarı gezisinin ardından Makedonya’ya gitmek üzere İstanbul hareket ettiler.

TÜGED, heryıl 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk  Bayramı’nda Anadolu’dan gelen öğrencileri Ankara’da misafir ederken, bu sene bir ilki gerçekleştirdi. Bu yıl 23 Nisan’da ise Makedonyadan Türk asıllı öğrencileri konuk ettiler. En güzeli ise Torbeş diye ayırdıkları kardeşlerimiz Gostivarlı çocuklarla el ele vererek ‘BİZ TÜRKÜZ’ diye bağırmaları oldu.

 

 

Erol COŞKUN

Türkiye Gönüllü Eğitimciler Derneği

Genel Sekreteri