Bakan Şahin’ e TÜGED’ den Plaket

Mamak Belediyesi engellilerin istihdamına yönelik bilişim projesinin tanıtımına ev sahipliği yaptı. Türkiye Gönüllü Eğitimciler Derneği (TÜGED) tarafından, Mamak Kültür Merkezi’nde düzenlenen tanıtım programı, AK Parti Milletvekilleri Lokman Ayva, Burhan Kayatürk ve Zeynep Dağı ile TÜGED yetkilileri ve vatandaşların katılımıyla gerçekleştirildi. Yürüme engelli vatandaşların tekerlekli sandalyeleri ile yerlerini aldığı programda, işitme engelliler de unutulmadı. Katılımcıların konuşmaları, işaret dili ile işitme engellilere çevrildi.

Geleceğimizi Engellemeyin

“Geleceğimizi Engellemeyin” adlı bilişim projesinin tanıtımını yapan TÜGED yetkilisi, AB fonlarından desteklenen proje kapsamında, engelli kursiyerlere uzaktan eğitim metodu ile WEB tasarımı eğitimi verildiğini söyledi. Yeni çıkan yasa gereği her şirketin WEB sitesi kurmak zorunda olduğuna dikkat çeken yetkili, üniversite öğrencileri tarafından verilen eğitimin sona erdiğinde, engellilerin bilişim sektöründe çalışma olanağı bulabileceğini belirtti.

Engelliler de Bilgisayar Kullanabilir

Görme engelli AK Parti Milletvekili Lokman Ayva da dünyada en yaygın uğraşın bilişim olduğunun altını çizerek, “70 milyon nüfuslu Türkiye’de sadece 15-20 milyon arası bilgisayar kullanıcısı var. Bilgisayarla uğraşacaksınız, yaratıcılığınızı ortaya koyacaksınız. Burada en önemli sorun engellilerin de en iyi şekilde bilgisayar kullanabileceğine başkalarını inandırmak. İnsanların engellilere bakış açısını değiştirmeliyiz. Biz bu bakış açısını değiştirmezsek, kimseyi inandıramayız” dedi.

Başkan Şahin’e Bir Plaket de TÜGED’den

Programın sonunda AK Parti Milletvekilleri Lokman Ayva, Burhan Kayatürk, Zeynep Dağı, Mamak Belediye Başkanı Gazi Şahin ve proje sorumluları, katkılarından dolayı TÜGED tarafından plaket ile ödüllendirildi.

Kaynak: Mamak Belediyesi