Aile İçi İletişim Semineri

Gönüllü Eğitimciler Derneği Kişisel gelişim uzmanı Rabia Zencirkıran Seydişehir belediyesi düğün salonunda “Mutlu bir aile için iletişimin önemi, Aile bireyleri arasında doğru ve etkili iletişim, Ebeveyn-çocuk iletişimi, ÖSS ve OKS de aile ve öğrenci iletişimi” konuları ile ilgili seminer verdi, Zencirkıran;

“İçimizde iyi de var kötüde, biz neyi beslersek o oluruz, iyiyi beslersek iyi, kötüyü beslersek kötü oluruz, biz neyi verirsek onu alırız”

Gönüllü Eğitimciler Derneği Aile İçi İletişim Seminerleri devam ediyor, Dernek gönüllüsü ve Kişisel gelişim uzmanı Rabiye Zencirkıran, “Mutlu bir aile için iletişimin önemi, Aile bireyleri arasında doğru ve etkili iletişim, Ebeveyn-çocuk iletişimi, ÖSS ve OKS de aile ve öğrenci iletişimi konuları ile ilgili semineri belediye düğün salonunda verdi. Seminere Seydişehir belediye başkanı İbrahim Halıcı, İl genel meclis üyesi Ahmet Aydın ve davetliler katıldı.

Hayat uzun bir yolculuk istesek te istemesek te zaman zaman önümüze engeller çıkıyor, Engeller çıktığında yere düştüğümüzde tekrar ayağa kalkmanın yollarını aramalıyız, ben işte bu ayağa kalkmanın küçük ipuçlarını vereceğim diyen Zencirkıran,

Kendimizi harap etmeden kendimizi bitirmeden yaşamda devam etmemiz gerekir. Kendimizi sevip, kendimizle barışıp, daha sonra çevremizle iletişim kurmalıyız. Dedi.

NLP uzmanının açılımı (Zihin dili programlaması), yani beynimizi nasıl daha verimli kullanabiliriz. Tespitinde bulunan Zencirkıran,

Bilinçaltı, negatif olayları daha üst seviyede tutuyor. Hepimiz geçmişi düşündüğümüz zaman hemen üzüntülü ve sıkıntılı anlarımızı hatırlarız. Çocuklarımıza yaklaşırken mutlaka pozitif kelimeler kuracağız. Kesinlikle olumsuz cümle kurmayacağız.

Ben başarısız olmayacağım yok, ben başaracağım diyeceksiniz, dinimiz ya hayır konuş ya sus demiştir, bu ne güzel örnektir.

Mevlana dünkü güneşle bugünkü çamaşır kurutulmaz, dün dünde kalmıştır, artık geleceğe bakmalıyız. İnsanlar eleştirilmekten hoşlanmaz, ama yapıcı eleştiri olursa hayatımız daha pozitif ve güzel oluyor, Peki biz sevdiklerimizi hiç mi uyarmayacağız, diyen Zencirkıran, Eleştiri bumerang gibidir, eleştiri döner bize gelir.

İçimizde iyi de var kötüde, biz neyi beslersek o oluruz, iyiyi beslersek iyi, kötüyü beslersek kötü. Yaptığınızın en iyisini yapabilmek için kendinize mutlaka bir hedef belirlemelisiniz diyen Zencirkıran;

Ailenize mutlaka haftada en az bir saat zaman ayırın diyen Zencirkıran, hayat müşterektir, hayatı tek başınıza sırtlayamazsınız, birbirinize el verin sevgi verin, çocuklarınıza onları sevdiğinizi mutlaka gösterin şeklinde konuştu.”

Dernek Başkanı Doç. Dr. Sayın İbrahim ERDOĞAN yaptığı açıklamada, dernek olarak Aile İçi İletişim konularında Ankara’da birçok seminerler verdiklerini bu konuda ihtiyaç olduğunu ve sefer Konya Seydişehir belediye başkanı sayın İbrahim HALICI’nın talebi üzerine belediye başkanlığı birlikte Seydişehir’de Aile İçi İletişim semineri verdiklerini belittiler. Sayın Erdoğan Aile Okulu Kursları ve aile içi iletişim seminerlerinin devam edeceğini söylediler.

Yrd. Doç. Dr.

İbrahim ERDOĞAN

Gönüllü Eğitimciler

Dernek Başkanı